تمامی کالاها و خدمان این فروشگاه حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشد و فعالیت های سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

گواهینامه بین المللی

آیا می دانید گواهینامه رانندگی بین المللی چیست و چه کسانی به آن نیاز دارند:

تعریف گواهینامه بین المللی

  • گواهینامه بین المللی رانندگی سندی است به شکل کارت یا دفترچه و یا هر دوی آنها که از طریق مراجع ذی صلاح جهت اعطای حق رانندگی در خرج از کشوری که  راننده گواهینامه خود را از آنجا دریافت کرده است صادر می شود. سازمان جهانی اتومبیل رانی مرکز جهانی صدور گواهینامه بین المللی برای کلیه کشور هایی است که عضو این سازمان هستند. تعداد اعضای این سازمان 196 کشور بوده و آخرین مصوبات آن نیز مربوط به سال 1968 میلادی در نشست برگزار شده در کشور اتریش می باشد که طبف توافقات صورت گرفته در این نشست کلیه 196 کشور عضو سازمان گواهینامه صادره از سازمان جهانی اتومبیلرانی را جهت استفاده غیر اتباع معتبر اعلام کرده اند.

صدور گواهینامه بین المللی رانندگی حد اکثر تا سنوات 10 سال از طریق نمایندگی های سازمان جهانی اتومبیلرانی امکان پذیر می باشد.

چه کسانی به گواهینامه بین المللی رانندگی احتیاج دارند؟

طبیعتا گواهینامه ای که افراد با هر تبعیت و ملیتی دارند در کشور خودشان معتبر است و جهت رانندگی در سایر کشور ها احتیاج به تهیه نوع بین المللی گواهینامه یا به عبارتی ترنسلیشن گواهینامه نیاز است. افرادی اعم از : دانشجویان و محصلینی که خارج از کشورشان به سر می برند, توریست ها, رانندگان ترانزیت, پناهندگان, تجار بین المللی , اساتید دانشگاه و پژوهشگرانی که به خارج از کشور رفت و آمد دارند و کلیه عزیزانی که تمایل دارند در خارج از کشور خود به طور قانونی رانندگی نمایند نیاز به تهیه این سند بین المللی دارند و با توجه به اعتبار طولانی مدت این سند می توان چندین سال قبل از نیاز به آن, نسبت به تهیه آن اقدام نمود و از تله تورم و سایر مسائل و مشکلات احتمالی در مسیر اخذ گواهینامه بین المللی گریخت.

معایب و مزایای گواهینامه 1 ساله

معایب و کاستی های گواهینامه بین المللی رانندگی 1 ساله ( صادره از آژانس های مسافرتی کشور ایران)

1. پرداخت هزینه های اضافی سالانه:

اکثر افرادی که این گواهینامه (نوع یکساله) را تهیه می کنند جهت تمدید گواهینامه هر ساله مجبورند به تهران مراجعه کرده و متقبل هزینه زیادی جهت رفت و برگشت شوند.

2. عدم پذیرش در مقاطع حساس سیاسی :

این افراد (استفاده کنندگان از گواهینامه بین المللی 1 ساله) به دلیل مسائل و مشکلات سیاسی ایران در برخی برهه های زمانی ذر برخی کشورها دچار مشکل عدم اعتبار گواهینامه می شوند.

3. نیاز به صرف وقت جهت تمدید در هر سال:

اشخاصی که در امور بین المللی مشغول فعالیتند مجبورند جهت تمدید گواهینامه 6 ماهه و یا یک ساله وفت و فرصت ارزشمند خود را جهت مراجعه به ایران و اقذام جهت تمدید گواهینامه هر سال مکررا به عمل بیاورند.

4. اعتبار تنها در 160 کشور دارای روابط ترانزیتی با ایران به دلیل استفاده از مهر کانون اتومبیلرانی ایران در پای گواهینامه 1 ساله :

گواهینامه بین المللی یک ساله تنها در 160 کشور که مهر جهنگردی ایران در آنها مورد تایید باشد معتبر خواهد بود. ولی مدارک بین المللی جهانی تفاوت داشته و وابسته به مهر کشور خاصی نیست. کانون اتومبیلرانی ایران اعتبار گواهینامه های یک ساله ای که صادر می کند منوط به عضویت در سازمان های FIA فدراسیون بین المللی اتومبیلرانی و AIT اتحادیه بین المللی جهانگردی ) می باشد که مجموعا حدود 160 کشور عضو آن هستند.

5. غیر هوشمند بودن گواهینامه یک ساله :

گواهینامه های بین المللی یک ساله فاقد کارت بوده و اصلا دارای نوار مغناطیسی جهت ذخیره سازی اطلاعات بصورت الکترونیکی نبوده و بعضا استفاده از آن در کشور های پیشرفته که پلیس آن مجهز به سیستم های کارت خوان الکترونیک مخصوص گواهینامه  های رانندگی است, تعجب آور و بعضا در برخی موارد مشکل زاست.

6. آنچه اعتبار گواهینامه های یک ساله را محدود به یک سال کرده است :

اعتبار گواهینامه بین المللی رانندگی یک ساله منوط به تمدید قرارداد ایران با کشور هایی است با آن ها در این زمینه قرارداد بسته است و چنانچه به هر علت این قرارداد با هر کدام از کشورها در یک سال تمدید نشود موجبات عدم اعتبار گواهینامه در آن کشور فراهم آمده است !

7. عدم امکان صدور گواهینامه بین المللی 1 ساله برای افغان ها و سایر خارجی هایی که در ایران هستند:

تبعه افغان و سایر افراد با تبعیت غیر ایرانی در ایران قادر به ترجمه گواهینامه رانندگی خوذ به نوع بین المللی با استفاده از گواهینامه های بین المللی یک ساله به هیج عنوان نیستند و حتی استفاد از گواهینامه رانندگی غیر بین المللی پایه یک برای افغان ها در ایران ممنوع می باشد.

8. عدم ترجمه گواهینامه بین المللی 20 ساله به کلیه زبان های مهم بین المللی

9. هزینه بالا نسبت به امتیازات کم :

گواهینامه بین المللی یک ساله در پایین ترین حالت خود در حال حاضر (1389) چیزی حدود 30 هزار تومان قیمت دارد و حداکتر تا یک سال اعتبار دارد در حالیکه در نوع 20 ساله به ازای هر سال اعتبار مبلغ کمتری دریافت می گردد.همه اینها در برابر امتیازات بیشتر گواهینامه بین المللی رانندگی 20 ساله در برابر نوع 1 ساله است و جالب است بدانید با پرداخت مبلغ گواهینامه بین المللی بیست ساله شما آسوده خاطر از تغییر قیمت گواهینامه های بین المللی تا 20 سال رانندگی می پردازید اما با داشتن نوع یک ساله به مرور زمان در سال های بعدی طبیعتا قیمت گواهینامه 1 ساله تابت نخواهد ماند و همانند تورم موجود در سایر موارد افزایش خواهد یافت.

گواهینامه بین المللی ده ساله

مجوز رانندگی بین المللی (گواهینامه رانندگی) دفترچه ای است در ابعاد 148*105 میلی متر که از دو فسمت جلد و صفحات میانی  تشکیل شده است و یک کارت مگنت دار و یک دستگاه کارت خوان که دارای تمامی اطلاعات مندرج در دفترچه می باشد.

بموجب این گواهینامه بین المللی که مدت اعتبار آن بیست سال می باشد می توان در کشور های دیگر به رانندگی پرداخت. بدیهی است دارنده مجوز رانندگی با داشتن این مجوز نمی تواند قوانین  و مقررات مربوط به شرایط اقامت و یا پرداختن به شغل و یا حرفه ای که در کشورهای مسیر حرکت او جاری و قابل اجرا می باشد را نادیده انگاشته و یا نقض نماید در فضاهای پیش بینی شده در سمت راست جلد داخلی دفترچه رانندگی , عکس, مشخصات فردی و پایه رانندگی (پایه دو) دارنده مجوز رانندگی بین المللی مطابق دستور العملهای ذیر بط الصاق , درج و  علامتگذاری می گردد.

با مراجعه به صفحات درونی دفترچه می توان اطلاعات مربوط به دارنده و پایه مجاز رانندگی وی را بصورت کامل ملاحظه و رمز گشایی نمود.

صفحات درونی علاوه بر زبان انگلیسی به 12 زبان بین المللی (انگلیسی – فرانسوی – روسی – عربی – آلمانی – ایتالیایی – ژاپنی و …) نیز ترجمه و پیوست گردیده اند.

گواهینامه بین المللی

در قسمت جلد داخلی ترجمه مجوز های رانندگی بین المللی (ظهر دفترچه) شماره و تاریخ صدور گواهینامه ملی و شماره گواهینامه ملی به عنوان مبنای اصلی مجوز رانندگی بین المللی یادداشت می شود.

مجوز های رانندگی بین المللی مطابق کنوانسیون های بین المللی ذیربط از شکل متحد و غیر قابل تغییری برخوردار بوده و جملگی از تاریخ صدور دارای بیست سال اعتبار می باشند.

ترجمه مجوز های رانندگی بین المللی قابل تمدید نبوده و پس از انقضا می بایست نسبت به درخواست مجوز رانندگی جدید اقدام نمود.

مزایای گواهینامه بین المللی 10 ساله

مزایا و امتیازات گواهینامه بین المللی رانندگی 10 ساله (نوعی که در این سایت ثبت نام میگردد):

1. عدم نیاز به پرداخت هزینه های اضافی سالیانه:

فرد با تهیه این گواهینامه تا 10 سال از پرداخت حق تمدید گواهینامه معف می باشد.

2. عدم تزلزل اعتبار در مقاطع حساس سیاسی :

همانطور که میدانید کشور ما ایران همواره از انقلاب تا کنون آماج تحریم های بزرگ و کوچک قدرت های مختلف قرار گرفته و به دلیل نقش حساس منطقه ای با برهه های حساس سیاسی رو برو می شود و نگرانی هایی در امور بین الملل را موجب می شود. خوشبختانه گواهینامه رانندگی بین المللی 20 ساله صادره از سازمان جهانی اتومبیل رانی واقع در بروکلین نیویورک ایالات متحده امریکا بوده و مدرکی کاملا بین المللی است و اعتبار آن وابسته به کشور و دولت خاصی نمی باشد و با فراق خاطر می توان از آن در مقاطع حساس سیاسی حتی در تحریم ها مورد استفاده قرار دارد.

3. عدم نیاز به صرف وقت جهت تمدید در هر سال:

همانطور که از اسم این گواهینامه بر می آید شما هر 20 سال تنها یکبار نیاز به تمدید آن دارید و به عنوان مثال چنانچه 100 سال عمر کنید و در 20 سالگی گواهینامه بین المللی بگیرید تنها 3 بار نیاز به تمدید گواهینامه خواهید داشت ولی در صورت استفاده از یک نوع یک ساله 79 بار !!!

4. مهر مورد استفاده در گواهینامه 10 ساله:

در گواهینامه بین المللی رانندگی 20 ساله مهر خود سازمان جهانی اتومبیلرانی درج می گردد. این مهر در نوع (Old Booklet طرح قدیم) بصورت جوهری و در نوع (New Booklet) طرح جدید بصورت پرسی و برجسته می باشد.

و در این گواهینامه از مهر وابسته به ارگان های هیچ دولت یا کشور خاصی استفاده نشده و کاملا مستقل و بین المللی است.

5. هوشمند بودن گواهینامه 10 ساله :

کارت گواهینامه بین المللی 20 ساله از نوع PVC بوده و دارای نوار مغناطیسی جهت ذخیره سازی اطلاعات بصورت الکترونیکی می باشد و استفاده از آن در کشورهای پیشرفته که پلیس آن مجهز به به سیستم های کارت خوان الکترونیک مخصوص گواهینامه های رانندگی است, یک مزیت به حساب می آید.

6. اعتبار در 196 کشور مبتنی بر معاهده سال 1968 اعضای سازمان جهانی اتومبیلرانی

بر طبق قوانین وضع شده در 7 اکتبر تا 8 نوامبر سال 1968 در اجلاس برگزار شده در بین اعضای سازمان جهانی اتومبیلرانی در کشور اتریش این گواهینامه در 196 کشور به مدت 20 سال پس از صدور معتبر می باشد :

UNITED NATIONS CONFRENCE ON ROAD TRAFFIC.FINAL ACT

Vienna, V Oct.-8 Nov. 1968

7. عدم الزام به استفاده از عکس با حجاب خاص:

جهت دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی 10 ساله مدارک مورد نیاز به سازمان جهانی اتومبیلرانی ارسال می گردند و در نتیجه الزامی جهت داشتن حجاب در عکس ارسالی وجود ندارد. (گرچه داشتن حجاب توصیه می شود زیرا که خود گویای پایبندی مسلمانان به اعتقادتشان خواهد بود).

8. امکان صدور گواهینامه بین المللی رانندگی 10 ساله برای افغان ها و سایر خارجی هایی که در ایران یا هرجای دنیا هستند:

تبعه افغان و سایر افراد با تبعیت غیر ایرانی در ایران قادر به ترجمه گواهینامه رانندگی خود به نوع بین المللی با استفاده از گواهینامه های بین المللی 10 ساله هستند و در هر جای دنیا که باشند  با ارسال اسکن مدارک خود بدون نیاز به حضور فیزیکی قادر به ثبت نام جهت دریافت گواهینامه خواهند بود و آن را بصورت پستی درب منزل دریافت خواهد کرد.

9. ترجمه گواهینامه بین المللی 10 ساله در دفترچه به 8 زبان بین المللی که در صورت لزوم تا 12 زبان قابل ترجمه و صدور می باشد.

10. هزینه پایین در قبال امتیازات بالا :

گواهینامه بین المللی 10 ساله با تمامی ویژگی ها و برتری هایی که نسبت به نوع یک ساله دارد در مجموع استفاده 10 ساله  از نوع 1 ساله بسیار مقرون به صرفه تر خواهد بود.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام گواهینامه رانندگی بین المللی عبارتند از :

1. اسکن تمامی  گواهینامه های رانندگی (پایه دو, پایه یک …) که دارید, پشت و رو با رزولوشن 300 Dpi و فرمت JPEG

2. اسکن عکس 3 در 4 شخص با رزولوشن 300 Dpi و فرمت JPEG

3. اسکن از نمونه ی امضا با خودکار سیاه رنگ بر روی برگ سفید رنگ با رزولوشن 300 Dpi و فرمت JPEG

4. اعلام نام و نام خانوادگی با املای صحیح انگلیسی

5. آدرس دقیق

فرم سفارش گواهینامه

مدت زمان و چگونگی تحویل گواهینامه بین المللی رانندگی

مدت زمان  مورد نیاز جهت صدور گواهینامه بین المللی 10 ساله 1 روز کاری (در امریکا) می باشد.

جهت تعجیل در امور لطفا بلافاصله بعد از واریز مبلغ گواهینامه بین المللی رانندگی 10 ساله با ما تماس بگیرید تا مدارک شما بلافاصله به سازمان ارسال شود. پس از یک روز کاری گواهینامه صادر می شود و بسته به اینکه آن را در چه کشوری بخواهید دریافت کنید مدت زمان انتظار متفاوت می باشد.

طریقه تحویل گواهینامه ارسال پست گواهینامه به درب منزل در هر نقطه دنیا می باشد . به عنوان مثال مدت زمان ارسال پستی گواهینامه به ایران به دلیل تحریم پستی ایران حدود 3 هفته کاری ولی برای کشوری مثل آلمان 6 روز کاری می باشد.

در صورت تمایل برای مشتری کد رهگیری پست USPS جهت کنترل اینترنتی محموله پستی ارسال می شود و شخص با داشتن این کد می تواند از سایت پست امریکا در هر لحظه چک کند که گواهینامه وی در چه مرحله و مکانی از مسیر ارسال پستی می باشد.

گواهینامه بین المللی ده ساله

مجوز رانندگی بین المللی گواهینامه رانندگی دفترچه ای است در ابعاد 148*105 میلی متر که از دو قسمت جلد و صفحات میانی تشکیل شده است و یک کارت مگنت دار و یک دستگاه کارت خوان که دارای تمامی  اطلاعات مندرج در دفترچه می باشد.

بموجب این گواهی بین المللی که مدت اعتبار آن بیست سال است می توان در کشورهای دیگر به رانندگی پرداخت . بدیهی است دارنده مجوز رانندگی بین المللی با داشتن این مجوز نمی تواند قوانین و مقررات مربوط به شرایط اقامت و یا پرداختن به شغل و یا حرفه ای که در کشورهای مسیر حرکت او جاری و قابل اجرا می باشد را نادیده انگاشته و یا نقض نماید.

در فضاهای پیش بینی شده در سمت راست جلد داخلی دفترچه رانندگی , عکس, مشخصات فردی و پایه رانندگی (پایه یک یا دو) دارنده مجوز  رانندگی بین المللی مطابق دستورالعملهای ذیربط الصاق, درج و علامتگذاری می گردد.

با مراجعه به صفحات درونی دفترچه میتوان اطلاعات مربوط به دارنده و پایه مجاز رانندگی وی را بصورت کامل ملاحظه و رمزگشایی نمود.

صفحات درونی علاوه بر زبان انگلیسی به 12 زبان بین المللی (انگلیسی-فرانسوی-روسی-عربی-آلمانی-ایتالیایی – ژاپنی و…) نیز ترجمه و پیوست گردیده اند.